Start a new topic

1080 and 60fps do not click!

There are other quite normal running 60fps on my computer, but you can help it on my computer, I encountered such a problem?

dxdiag information;

Hi, TyCyprian!

I think I understand.  It sounds like you have some options that are not available for you in the recording options. They are greyed out? It looks a little like the image below?

If this is the case, I am fairly certain that our software is unable to find or use the hardware encoders that we need. With the hardware undetectable or missing, the options become unavailable. 

Your Dxdiag only goes so far as the Series of the card, but do you know what actual card you are using?   For instance, the R7 250 or 250X? or the 260/ 260X

What you need to discover is: Does your video card have 'VCE' in it?  If you tell me the actual card model, I can look it up. 

If the card is missing VCE hardware, then the missing options that you are seeing is expected and unavoidable.

-------Turkish Translation

Merhaba, TyCyprian!

Sanırım anlıyorum (bu çeviri kötü ise üzgünüm). Eğer kayıt seçenekleri sizin için kullanılabilir olmayan bazı seçenekler var gibi geliyor. Onlar karartılır? Aşağıda görüntü biraz benziyor?

Bu durumda, bizim yazılım bulmak ya da ihtiyacımız donanım encoder kullanmak mümkün olduğunu oldukça eminim. saptanamayan veya eksik donanım, seçenekler kullanılamaz hale gelir.

Sizin Dxdiag yalnızca şimdiye kadar kartın Serisi gibi gider, ama kullandığınız hangi gerçek kart biliyor musunuz? Örneğin, R7, 250 veya 250X? veya 260 / 260X

Ne keşfetmek gerekir ise: Video kartta 'VCE' var mı? Bana gerçek kart modeli söyle, bunu bakabilirsiniz.

kart VCE donanım eksikse, o zaman görüyorsanız eksik seçenekler beklenen ve kaçınılmaz olan.

Ekran kartı: R7 200

VCE nedir?

Farklı video çekme programlarında 60 fps var fakat sizde de olması gerekiyor.

Olması gerekiyor çünkü ben laptopta oynayamıyorum doğal olarak masaüstünde oynamak daha iyi ve güzel bu yüzden video çekme imkanım yok masaüstünde R7 200 serisine 60fps ve 1080p getirseniz çok iyi olacack lütfen yardım edin!

Login to post a comment